VČELY

Naše včely žijí v CHKO Bílé Karpaty a jsou umístěny na třech stanovištích. První včelnice je u nás doma, kde probíhá hlavně chov matek a tím je podřízeno celé vedení včelstev na tomto stanovišti v sezoně. Tato včelnice se nachází v nadmořské výšce 300 m. n. m.  

Druhá včelnice je umístěna v doletu hlavně kulturních plodin ve výšce 250 m. n. m. V doletu včel jsou zde vrby, ovocné stromy, řepka, akáty, pohanka, lípa, slunečnice a další. V příznivých letech je zde snůška medovice z lip.

Lesní včelnice je v nadmořské výšce 400 m. n. m. a na rozdíl od našich jiných včelnic zde nejsou v doletu kulturní plodiny jako řepka a slunečnice. V doletu včel jsou zde vrby, ovocné stromy, keře a byliny lesního pásma, květnaté louky a porosty jetele plazivého na pastvinách. V lesích se nachází lípa, smrk, modřín, buk, dub a ostatní stromy místních smíšených lesů, kde se za příznivých podmínek tvoří medovice. 

Při včelaření se snažíme produkovat med a včelí produkty v maximální kvalitě, což nám dokazují hlavně naši zákazníci, kteří se vracejí. Rozmístění včelnic nám pomáhá včelařské práce rozumně rozložit hlavně v hektickém období jako je jaro.

Matky a množení včelstev si zabezpečujeme sami vlastním výběrem a posuzováním čisticího pudu pomocí PIN testů a vedení kartotéky. Každý druhý rok jsou naše včelstva na všech stanovištích vyšetřeny na mor včelího plodu (toto vyšetření je pouze preventivního charakteru a z naší vůle). Pro srovnání občas zakoupíme matky z vyšších chovů, kde porovnáváme hlavně čisticí pud a medný výnos. Cesta vlastního chovu je sice náročnější na čas, ale místně adaptovaná včela dosahuje lepších komplexních výsledků (medný výnos, čistící pud, nerojivost, vitalita..). Tento fakt se nám již několikrát potvrdil. 

Značení matky
Značení matky
PIN - test
PIN - test
Stanoviště oddělků
Stanoviště oddělků
Snůška z lesních ostružin
Snůška z lesních ostružin
Vyklizení po 8 hod.
Vyklizení po 8 hod.
Oddělek
Oddělek
Pohled do úlu v letním slunovratu
Pohled do úlu v letním slunovratu
© 2016 Včely Halík Boršice u Blatnice 281
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!